Jak rozliczyć podatek z Esketit – PIT 2023

Ważne
📋 Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa! Zweryfikuj procedurę na własną rękę. Nie biorę odpowiedzialności za błędy podatkowe.

Nieubłaganie zbliża się okres rozliczeń podatkowych. Jeśli tak jak ja, w ubiegłym roku inwestowałeś na platformie Esketit i nie wiesz jak obliczyć podatek i wypełnić PIT, to ten poradnik jest dla Ciebie! Zebrałem możliwie aktualne informacje na 2023.

Niestety, platforma nie udostępnia narzędzi do rozliczenia się z polskim Urzędem Skarbowym. Ponadto, wyciąg, który możemy wygenerować zawiera jedynie kwoty w euro, co dodatkowo utrudnia obliczenie podatku. Na szczęście są narzędzia, które to ułatwiają – zacznijmy od początku.

Jaki podatek i jaki PIT?

Zgodnie z interpretacjami podatkowymi, do których udało mi się dokopać (patrz źródła), dochód z Esketit traktujemy jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskanych poza granicami RP. o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy.

Więcej o samej ustawie można poczytać Art. 30a. – [Ryczałtowe opodatkowanie wg stawki 19%] – Podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kwalifikuje się do nich jako:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;

Samo określenie formy podatku jest już nie lada wyzwanie, dodatkowy, problem pojawia się podczas wyliczania kwoty podatku.


Instrukcja krok po kroku

1. Wylicz swój podatek

W Esketit inwestycje są prowadzone w euro. Odsetki otrzymujemy codziennie. Zgodnie z wykładnią prawa, przed opodatkowaniem, każdy przychód z odsetek musisz przeliczyć na polskie złote, korzystając z kursu NBP poprzedniego dnia roboczego. Dużo obliczeń, biorąc pod uwagę setki, jeśli nie tysiące transakcji w ciągu roku.

Na szczęscie w do rozliczania inwestycji powstało darmowe narzędzie https://rozliczinwestycje.pl/.

W skrócie: Wrzucasz wyciąg z Esketit na https://rozliczinwestycje.pl/rozlicz-pit-esketit/ w rezultacie ściągasz plik z wyliczonym przychodem w PLN i podatkiem.

Szczegółową instrukcję znajdziesz na stronie https://rozliczinwestycje.pl/

2. Wypełnij PIT

W zależności od formularza, który wypełniasz, podatek powinien zostać wpisany odpowiednio:

  • PIT-36: w części N
  • PIT-36L: w części L
  • PIT-38: w części G
  • PIT-39: w części E

Pozycja: Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) (…), uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Voilà! Podatek obliczony, PIT uzupełniony.

Jeśli uważasz zamieszczone informacje za wartościowe, zapoznaj się też z resztą wpisów, w których dzielę się swoimi doświadczeniami z inwestowania na rynku p2p.

Poradnik rozliczenia platformy Mintos znajdziesz tutaj, Robocash tutajMateriały:

Jak przydatny był ten post?

5 / 5. 1

Subscribe
Notify of
guest
0 Komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments