Jak rozliczyć podatek z Mintos – PIT 2023

ℹ Aktualizacja 2024-03-08

Zaktualizowany o PITy 2023
2023-04-03: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie Noty w Mintosie zgodnie z artykułem z serwisu.

Ważne
📋 Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa! Zweryfikuj procedurę na własną rękę. Nie biorę odpowiedzialności za błędy podatkowe.

Nieubłaganie zbliża się termin rozliczeń podatkowych. Jeśli tak jak ja, w ubiegłym roku inwestowałeś na platformie Mintos i nie wiesz jak obliczyć podatek i wypełnić PIT, to ten poradnik jest dla Ciebie! Zebrałem możliwie aktualne informacje na 2023 rok.

Jaki podatek i jaki PIT?

Zgodnie z interpretacjami podatkowymi, do których udało mi się dokopać (patrz źródła), dochód z Mintosa traktujemy jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskanych poza granicami RP. o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy.

Więcej o samej ustawie można poczytać Art. 30a. – [Ryczałtowe opodatkowanie wg stawki 19%] – Podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kwalifikuje się do nich jako:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;

Samo określenie formy podatku jest już nie lada wyzwanie, dodatkowy, problem pojawia się podczas wyliczania kwoty podatku.

W Mintosie inwestycje mogą być prowadzone w walutach obcych. Odsetki otrzymujemy praktycznie codziennie. Wyliczając poprawnie podatek należy, każdą wypłatę odsetek obliczyć zgodnie z kursem NBP na dany dzień. A to jest spore utrudnienie.


Instrukcja krok po kroku

1. Wylicz swój podatek

Czy w 2023 roku inwestowałeś tylko w pożyczki w złotówkach?

A. Tak – Inwestowałem jedynie w PLN:

Tutaj temat jest prosty: Ściągasz podsumowanie podatkowe w platformie Mintos (Avatar -> Informacje podatkowe). W sekcji „Interest” (druga strona) możesz znaleźć wszystkie informacje na temat odsetek oraz naliczonego przez Mintos podatku u źródła.

Podatek (19%) wyliczasz od pierwotnej kwoty odsetek („Amount„). Następnie należy odjąć zapłacony już podatek u źródła („Withholding tax„).

Z tak wyliczonym podatkiem przechodzisz do punktu 2.

B. Nie – Inwestowałem także/tylko w waluty obce:

Tutaj sprawa się komplikuje. Zgodnie z wykładnią prawa, przed opodatkowaniem, każdy przychód z odsetek musisz przeliczyć na polskie złote, korzystając z kursu NBP poprzedniego dnia roboczego. Od groma obliczeń, biorąc pod uwagę setki, jeśli nie tysiące transakcji w ciągu roku.

Dodatkowo w 2022 roku Mintos udostępnił opcję inwestowania w regulowane instrumenty finansowe – Noty. Pobierając część podatku na etapie wypłaty odsetek – tzw. Podatek u źródła.

Zgodnie z bazą wiedzy Mintosa, podatek taki można odliczyć od wyliczonej kwoty podatku w danym kraju. Jednak, tak samo jak z odsetkami, należy go przewalutować na dzień wystąpienia zdarzenia.

Na szczęście do rozliczania inwestycji powstało darmowe narzędzie https://rozliczinwestycje.pl/.

W telegraficznym skrócie: Wrzucasz wyciągi z Mintosa na https://rozliczinwestycje.pl/rozlicz-pit-mintos/ w rezultacie otrzymujesz plik z wyliczonym przychodem w PLN i podatkiem.

Szczegółową instrukcje znajdziesz na stronie https://rozliczinwestycje.pl/

2. Wypełnij PIT

W zależności od formularza, który wypełniasz, podatek powinien zostać wpisany odpowiednio:

  • PIT-36: w części N
  • PIT-36L: w części L
  • PIT-38: w części G
  • PIT-39: w części E

A następnie kolejno:

  • W pozycji: Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) (…), uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
    Wprowadź zsumowaną wartość Podatku do zapłaty, a zapłaconym podatkiem u źródła. Tak, aby w tej pozycji wykazać całość podatku do zapłaty.
  • W pozycji: Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy
    Wprowadź wartość podatku zapłaconą u źródła.

Voilà! Podatek obliczony, PIT uzupełniony.

Jeśli uważasz zamieszczone informacje za wartościowe, zapoznaj się też z resztą wpisów, w których dzielę się swoimi doświadczeniami z inwestowania na rynku p2p.
Poradnik rozliczenia platformy Robocash znajdziesz tutaj.



Materiały:

Jak przydatny był ten post?

4.9 / 5. 31

Subscribe
Notify of
guest
29 Komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
1 year ago

Przepraszam, dość późno po opublikowaniu, ale chciałem zapytać, w jaki sposób powinny rozliczyć taki podatek osoby będące zatrudnione i dotychczas rozliczające się przy użyciu PIT-37?

Krystian
Krystian
Reply to  Adrian
1 year ago

Pit 38, jak w treści.

Aga
Aga
1 year ago

Dzień dobry, w 2022r. na Mintos weszło potrącanie podatku u żródła, czyli kwota, którą otrzymujemy jest już pomniejszona o podatek (częściowo niestety), czy mechanizm rozliczenia poprzez „rozliczinwestycje” bierze to pod uwagę? Wiadomo: nowy rok, nowy problem 🙂

Asia
Asia
1 year ago

o WOW ! Za 2021 i 2020 rok wszystkie wpływy w Euro przeliczałam we własnym arkuszu. Wrzuciłam dane i sprawdziłam czy się zgadza z Twoim kalkulatorem. Jestem pod wrażeniem ! Wyszłam na takie sama kwoty podatku. Dziękuję bardzo i mocno ściskam ! Za 2022 r. korzystam z Twojego kalkulatora <3
Tylko mam jedno, zasadnicze pytanie, w 2022 r. Mintos wprowadził pobieranie podatku, jak to się ma do tego wyliczenia z Twojego kalkulatora? Czy w części G PIT38 uwzględniam informację o zapłaconym za granicą podatku?

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
1 year ago

Patrząc na art. 30a ust.9 updof odliczmy kwotę równą zapłaconemu podatkowi za granicą, w przeliczeniu na pln. Jeżeli podatek potrącony u źródła był w walucie obcej to analogicznie przeliczamy wg kursów jak w przypadku przychodów z odsetek. Wpisujemy w rubrykę 46 w części G . Tak myślę ..

Greg
Greg
Reply to  Asia
1 year ago

Podobna informacja jest na stronie Mintos:
https://help.mintos.com/hc/pl/articles/6329797791633

Kiedy deklarujesz swój dochód w kraju rezydencji podatkowej, możesz zazwyczaj zmniejszyć całkowity podatek do zapłaty o potrąconą kwotę… Nie powinno dojść do sytuacji, w której zostaniesz podwójnie opodatkowany.

Podatek potrącony u źródła jest podawany w raportach podatkowych generowanych przez Mintos

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
1 year ago

Dziękuje <3
Właśnie zabierałam się za przeliczenie podatku u źródła a tu taka miła niespodzianka 🙂
Wesołych Świąt!

Łukasz
Łukasz
Reply to  Asia
1 year ago

Czy możesz proszę udostępnić gdzieś szablon tego arkusza? Używam kilku platform a sam od zera nie umiem takiego stworzyć..

Łukasz
Łukasz
1 year ago

Super, bardzo się cieszę, że to narzędzie powstało!

Jarek
Jarek
1 year ago

Gratuluję bloga i narzędzia!

Znalazłem jeden problem – w dochodach nie są uwzględniane pozycje oznaczone jako „Otrzymane opłaty za opóźnienia”. Pewnie dlatego, że nie użyte jest kluczowe słowo „Odsetki”.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Sebastian
Sebastian
1 year ago

Hej! Bardzo dziękuję za Twojego bloga i wszystkie narzędzia, są bardzo pomocne.

Mam kilka wątpliwości dotyczących rozliczania:

  1. Zauważyłem pewną niespójność pomiędzy wyliczeniem z Twojego kalkulatora a pkt 1A we wpisie. Udało mi się ustalić, że różnica tkwi w zawarciu wierszy mających rodzaj płatności „Odsetki otrzymane od oczekujących płatności” przez kalkulator, które w dokumencie dostarczanym przez Mintos są zawarte w sekcji „Income” (a nie „Interest”). Moim zdaniem wygląda to poprawnie, ale zostawiam to, gdyby ktoś miał podobne wątpliwości.
  2. Czy w przypadku otrzymania przychodu od odsetek z wielu źródeł, które zapłaciły różne stawki podatku, możemy odliczyć całość podatku czy powinniśmy zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia?
Marek
Marek
1 year ago

Witam, świetnie, że powstało takie narzędzie. dla waluty wylicza ono podatek uwzględniając ten potrącony u źródła (czyli pomniejszony), ale czy do PIT-38 nie należy wpisać pełnego podatku w poz. 45 i potrącenia w poz. 46 ?

Asia
Asia
1 year ago

Witam ponownie !
Mintos ma problem z notami w PLN, ponieważ firmy pożyczkowe wycofały się z pożyczek w PLN.
Czy znacie inne platforny typu Mintos, które oferują pożyczki w pln ?

Edward
Edward
8 months ago

Witam,
Mam pytanie. Czy podatek za rok 2023 również będzie można dzięki Twojej uprzejmości rozliczyć. Jeśli tak, to kiedy pojawi się taka możliwość? A może trzeba wykorzystać mechanizm na rok 2022? Rok temu to była super sprawa.
Pozdrawiam

Edward
Edward
Reply to  Mateusz
8 months ago

Dzięki i pozdrawiam.

Łukasz
Łukasz
7 months ago

Witam, czy rozliczenie działa już za 2023r ?
Wygenerowałem z Mintos plik excela, poczytałem a pojawia mi się komunikat.

Brak zdarzeń finansowych (przychodów lub kosztów) potrzebnych do wyliczenia podatku.

A na bank mam do uregulowania podatek. Proszę o pomoc jak to rozliczyć. Z góry dziękuję.

Piotrek
Piotrek
7 months ago

WITAM ! przychód z kapitałów pieniężnych MINTOS – ŁOTWA
Czy z PIT 38 składamy PIT/ZG
Czy można odliczyć od przychodów koszty np. Opłaty za przeliczenie waluty.

Łukasz
Łukasz
7 months ago

Dzięki za ten poradnik i za mega przydatne narzędzie. Super szybko wszystko obliczone

Michał
Michał
7 months ago

Czy uzyskane dochody i pobrane podatki należy zaokrąglać przy każdym wpływie/wypływie czy dopiero sumę dla całego roku (różnice niby nie wychodzą duże, ale jednak)?

Paweł
Paweł
6 months ago

Warto dodać, że trzeba to wpisać jako „o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 ustawy”, a przynajmniej ja miałem jeszcze do wyboru „o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4-5 ustawy”, ale 4-5 to dywidendy. Trzeba było zajrzeć do ustawy, a tego nie lubię czytać 😀

Last edited 6 months ago by Paweł