Jak rozliczyć podatek z Mintos? – PIT 2024

Ostatnia aktualizacja: 2025-03-30
2025-03-30: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie PIT 2024. Uzupełniono analizę oraz interpretacje.
2024-03-08: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie PIT 2023
2023-04-03: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie Noty w Mintosie zgodnie z artykułem z serwisu.
2022-03-21: Utworzenie poradnika na PIT 2021.

Ważne
📋 Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa! Zweryfikuj procedurę na własną rękę. Nie biorę odpowiedzialności za błędy podatkowe.

Zbliża się termin rozliczeń podatkowych? Jeśli tak jak ja, w ubiegłym roku inwestowałeś na platformie Mintos i nie wiesz jak obliczyć podatek i wypełnić PIT, to ten poradnik jest dla Ciebie! Zebrałem możliwie aktualne informacje na 2025 rok.

Jaki podatek? Co na to Urząd Skarbowy?

Pod tym względem nie będzie zaskoczeń, przepisy są rozbieżne. Tak samo różne są decyzje wydawane przez MF w indywidualnych interpretacjach podatkowych na przestrzeni wielu lat. Kilka punktów pokazujących skalę rozbieżności interpretacji ministerstwa:

  • Jedne kwalifikują przychody z odsetek jako dochód podlegający zasadom ogólnym (12/32%), inne podatkom od zysków kapitałowych (19%).
  • Jedne pozwalają odliczyć opłaty dodatkowe jako część kosztów uzyskania przychodu, inne nie.
  • Jedne pozwalają traktować przychody „pozaodsetkowe” (prowizje, bonusy itd.) tak samo jak odsetki, inne wręcz przeciwnie.

Analiza łańcucha zdarzeń dla kluczowych spraw, które determinują wybór odpowiedniego podatku, wygląda jak dobry thriller:

  1. Rok 2009 wrzesień. Pojawia się prośba o interpretację indywidualną (IBPBI/415-533/09/AB) z pytaniem o kwalifikacje odsetek z pożyczek udzielonych na platformach społecznościowych.
    Ministerstwo Finansów odpowiada, że systematyczność i ciągłość udzielanych pożyczek na platformie świadczy o prowadzeniu usług pożyczkowych i powinno być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Innymi słowy, nie można zastosować 19% zryczałtowanego podatku dochodowego tylko zasady ogólne.
  2. Rok 2009 październik. Pojawia się pozew (III SA/Wa 1013/09) w WSA (Wojewódzki Sąd Administracyjny) z zaskarżeniem ww. interpretacji.
    Sąd przychyla się argumentom Skarżącego i uchyla wynik interpretacji. Umożliwiając kwalifikacje przychodów realizowanych w sposób ciągły i systematyczny jako przychody niewynikające z prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym umożliwia zastosowanie do nich 19% zryczałtowanego podatku dochodowego.
  3. Rok 2011 maj. Pojawia się odwołanie (II FSK 142/10) ww. wyroku do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny).
    Wyrok zostaje podtrzymany, argumentacja oddalona.
  4. Rok 2011 wrzesień. Pojawia się prośba o interpretację indywidualną (IPPB1/415-1310/08/11-7/S/EC) z pytaniem o ponowną kwalifikacje przychodów z zakwestionowanej wcześniejszej interpretacji. Wynikiem jest decyzja zgodna z wyrokiem sądu.

Od momentu wyroku NSA z 2011 pojawia się co najmniej kilka interpretacji, których wynikiem jest rekomendacja stosowania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (IPPB1/415-1310/08/11-7/S/EC, IPPB1/415-768/14-3/KS). Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w nakładającym się okresie pojawia się sporo innych interpretacji podatkowych, których rekomendacją jest stosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych.

Moje podejście

Jaki podatek wybieram?

Jak widać poruszamy się w istnym chaosie, z tego też względu trudno o jednoznaczną interpretację. Gdybym był doradcą podatkowym pewnie zarekomendowałbym dobrze płatną konsultacje i wystąpienie o indywidualną interpretacje do MF, ale nie jestem 😉 W tym poradniku opisuje jedynie swoje podejście do rozliczania podatków z platformy pożyczkowej.

Zgodnie z analizą powyżej, wynikami sądu i interpretacjami podatkowymi, do których udało mi się dotrzeć. Mając dodatkowo na względzie to, że nie prowadzę działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu pożyczek. Przychód z platformy pożyczkowej traktuje jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskanych poza granicami RP. o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy.

Przychód z nich kwalifikuje jako:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;

Wniosek: Wybieram podatek zryczałtowany 19%.

Cytat z interpretacji IPPB1/415-768/14-3/KS

W konsekwencji wszelkie przysporzenia uzyskane przez Wnioskodawcę z tego tytułu (zarówno w postaci odsetek od lokat bankowych, odsetek od pożyczek, jak i opłat lub prowizji) będą stanowić dla niego (dochody) przychody z kapitałów pieniężnych, które podlegać będą opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Cytat z interpretacji III SA/Wa 1013/09

Z przedstawionego przez Skarżącego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego wynika, że otrzymuje on przychód z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek. Zgodnie z art. 10 ust. 7 u.p.d.o.f. źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, przy czym zgodnie z art. 17 ustęp 1 pkt 1 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

Oznacza to, że przychody uzyskiwane przez Skarżącego zakwalifikować należy do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji, nawet w razie uznania że Skarżący udziela pożyczek korzystając z serwisu … w sposób zorganizowany i ciągły nie można zakwalifikować powyższych przychodów do przychodów z działalności gospodarczej

Jak rozliczam przychód w innej walucie?

Kwalifikacja formy podatku to jedna rzecz. dodatkowy problem pojawia się podczas wyliczania kwoty podatku. Inwestycje mogą być prowadzone w walutach obcych. Odsetki otrzymujemy praktycznie codziennie. Wyliczając poprawnie podatek należy, każdą wypłatę odsetek obliczyć zgodnie z kursem NBP na dany dzień.

Brzmi skomplikowanie? Na szczęście jest narzędzie, które może w tym pomóc.

Wniosek: Rozliczam przeliczając na złotówki każde zdarzenie finansowe (odsetki, podatek u źródła itd.)

Czy odliczam opłaty i koszty?

Stosujemy zryczałtowany podatek, co oznacza, że liczymy podatek od przychodu niepomniejszonego o koszty jego uzyskania. Innymi słowy nie można obniżyć stawki kosztami uzyskania przychodu.

Wniosek: Nie odliczam opłat i kosztów.

Cytat z interpretacji IPPB1/415-768/14-3/KS

Zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1, 2 i 4, ust. 5a i 5d (art. 30a ust. 6 ww. ustawy).

Jak rozliczam dodatkowe przychody (bonusy)?

Zgodnie ze znalezioną intepretacją dodatkowe przychody traktuję w sposób funkcjonalny – czyli dodatkowy przychód i odliczam od nich podatek.

Wniosek: Dodatkowe przychody traktuje tak samo jak odsetki.

Cytat z interpretacji IPPB1/415-768/14-3/KS

Stosując wykładnię funkcjonalną znaczenia pojęcia „odsetki” użytego w tych przepisach, stwierdzić należy, że wszelkie świadczenia otrzymane przez pożyczkodawcę z tytułu udzielenia pożyczki są zaliczane do kapitałów pieniężnych

Czy odliczam podatek u źródła?

Nigdzie nie znalazłem interpretacji podatkowej mówiącej o rozliczaniu podatku u źródła w kontekście pożyczek społecznościowych. Jednak są zasady ogólne w prawodawstwie polskim. Można je stosować w przypadku, gdy Twoją rezydencją podatkową jest Polska. Warunki odliczenia silnie zależą od umów o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych między Polską, a krajem, w którym został pobrany podatek u źródła.

Wniosek: Uwzględniam podatek zapłacony u źródła.

Czy odliczam straty z nieściągalnych pożyczek?

Z interpretacji. które udało mi się znaleźć wynika, że nie ma możliwości odliczenia lub zakwalifikowania jako koszty uzyskania przychodu nieściągalnych pożyczek. Wynika to także z formy podatku: zryczałtowanej, czyli bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.

Wniosek: Nie odliczam nieściągalnych pożyczek.

Cytat z interpretacji IBPBI/1/415-710/14/ŚS

Jak już wskazano, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 27 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów udzielonych pożyczek, w tym straconych pożyczek. Oznacza to, że w przypadku podmiotu (osoby fizycznej) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek z kapitału własnego, kwota udzielonej pożyczki nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.

Cytat z interpretacji IBPBI/1/415-710/14/ŚS

Stosownie natomiast do treści art. 23 ust. 1 pkt 27 tej ustawy, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów udzielonych pożyczek, w tym straconych pożyczek.

Instrukcja krok po kroku

1. Wylicz swój podatek

Czy w 2024 roku inwestowałeś tylko w pożyczki w złotówkach?

A. Tak – Inwestowałem jedynie w PLN:

Tutaj temat jest prosty: Ściągasz podsumowanie podatkowe w platformie Mintos (Avatar -> Informacje podatkowe). W sekcji „Interest” (druga strona) możesz znaleźć wszystkie informacje na temat odsetek oraz naliczonego przez Mintos podatku u źródła.

Podatek (19%) wyliczasz od pierwotnej kwoty odsetek („Amount„). Następnie odejmujesz zapłacony już podatek u źródła („Withholding tax„).

Z tak wyliczonym podatkiem przechodzisz do punktu 2.

B. Nie – Inwestowałem także/tylko w waluty obce:

Tutaj sprawa się komplikuje. Zgodnie z wykładnią prawa, przed opodatkowaniem, każdy przychód z odsetek musisz przeliczyć na polskie złote, korzystając z kursu NBP poprzedniego dnia roboczego. Masa obliczeń, biorąc pod uwagę setki, jeśli nie tysiące transakcji w ciągu roku.

Na szczęście do rozliczania inwestycji powstało darmowe narzędzie https://rozliczinwestycje.pl/.

W telegraficznym skrócie: Wrzucasz wyciągi z Mintosa na https://rozliczinwestycje.pl/rozlicz-pit-mintos/ w rezultacie otrzymujesz plik z wyliczonym przychodem w PLN i podatkiem.

Szczegółową instrukcje znajdziesz na stronie https://rozliczinwestycje.pl/

2. Wypełnij PIT

W zależności od formularza, który wypełniasz, podatek powinien zostać wpisany odpowiednio:

  • PIT-36: w części N
  • PIT-36L: w części K
  • PIT-38: w części E
  • PIT-39: w części E

A następnie kolejno:

  • Do pozycji: Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) (…), uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
    👉 Wprowadź zsumowaną wartość Podatku do zapłaty
  • Do pozycji: Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy
    👉 Wprowadź wartość podatku zapłaconą u źródła.

Voilà! Podatek obliczony, PIT uzupełniony.

Jeśli uważasz zamieszczone informacje za wartościowe, zapoznaj się też z resztą wpisów, w których dzielę się swoimi doświadczeniami z inwestowania na rynku p2p.

Rozliczenia dla pozostałych platform:



Jak przydatny był ten post?

4.9 / 5. 34

Subscribe
Notify of
guest
42 Komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
2 years ago

Przepraszam, dość późno po opublikowaniu, ale chciałem zapytać, w jaki sposób powinny rozliczyć taki podatek osoby będące zatrudnione i dotychczas rozliczające się przy użyciu PIT-37?

Krystian
Krystian
Reply to  Adrian
2 years ago

Pit 38, jak w treści.

Aga
Aga
2 years ago

Dzień dobry, w 2022r. na Mintos weszło potrącanie podatku u żródła, czyli kwota, którą otrzymujemy jest już pomniejszona o podatek (częściowo niestety), czy mechanizm rozliczenia poprzez „rozliczinwestycje” bierze to pod uwagę? Wiadomo: nowy rok, nowy problem 🙂

Asia
Asia
2 years ago

o WOW ! Za 2021 i 2020 rok wszystkie wpływy w Euro przeliczałam we własnym arkuszu. Wrzuciłam dane i sprawdziłam czy się zgadza z Twoim kalkulatorem. Jestem pod wrażeniem ! Wyszłam na takie sama kwoty podatku. Dziękuję bardzo i mocno ściskam ! Za 2022 r. korzystam z Twojego kalkulatora <3
Tylko mam jedno, zasadnicze pytanie, w 2022 r. Mintos wprowadził pobieranie podatku, jak to się ma do tego wyliczenia z Twojego kalkulatora? Czy w części G PIT38 uwzględniam informację o zapłaconym za granicą podatku?

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
2 years ago

Patrząc na art. 30a ust.9 updof odliczmy kwotę równą zapłaconemu podatkowi za granicą, w przeliczeniu na pln. Jeżeli podatek potrącony u źródła był w walucie obcej to analogicznie przeliczamy wg kursów jak w przypadku przychodów z odsetek. Wpisujemy w rubrykę 46 w części G . Tak myślę ..

Greg
Greg
Reply to  Asia
2 years ago

Podobna informacja jest na stronie Mintos:
https://help.mintos.com/hc/pl/articles/6329797791633

Kiedy deklarujesz swój dochód w kraju rezydencji podatkowej, możesz zazwyczaj zmniejszyć całkowity podatek do zapłaty o potrąconą kwotę… Nie powinno dojść do sytuacji, w której zostaniesz podwójnie opodatkowany.

Podatek potrącony u źródła jest podawany w raportach podatkowych generowanych przez Mintos

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
2 years ago

Dziękuje <3
Właśnie zabierałam się za przeliczenie podatku u źródła a tu taka miła niespodzianka 🙂
Wesołych Świąt!

Łukasz
Łukasz
Reply to  Asia
2 years ago

Czy możesz proszę udostępnić gdzieś szablon tego arkusza? Używam kilku platform a sam od zera nie umiem takiego stworzyć..

Łukasz
Łukasz
2 years ago

Super, bardzo się cieszę, że to narzędzie powstało!

Jarek
Jarek
2 years ago

Gratuluję bloga i narzędzia!

Znalazłem jeden problem – w dochodach nie są uwzględniane pozycje oznaczone jako „Otrzymane opłaty za opóźnienia”. Pewnie dlatego, że nie użyte jest kluczowe słowo „Odsetki”.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Sebastian
Sebastian
2 years ago

Hej! Bardzo dziękuję za Twojego bloga i wszystkie narzędzia, są bardzo pomocne.

Mam kilka wątpliwości dotyczących rozliczania:

  1. Zauważyłem pewną niespójność pomiędzy wyliczeniem z Twojego kalkulatora a pkt 1A we wpisie. Udało mi się ustalić, że różnica tkwi w zawarciu wierszy mających rodzaj płatności „Odsetki otrzymane od oczekujących płatności” przez kalkulator, które w dokumencie dostarczanym przez Mintos są zawarte w sekcji „Income” (a nie „Interest”). Moim zdaniem wygląda to poprawnie, ale zostawiam to, gdyby ktoś miał podobne wątpliwości.
  2. Czy w przypadku otrzymania przychodu od odsetek z wielu źródeł, które zapłaciły różne stawki podatku, możemy odliczyć całość podatku czy powinniśmy zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia?
Marek
Marek
2 years ago

Witam, świetnie, że powstało takie narzędzie. dla waluty wylicza ono podatek uwzględniając ten potrącony u źródła (czyli pomniejszony), ale czy do PIT-38 nie należy wpisać pełnego podatku w poz. 45 i potrącenia w poz. 46 ?

Asia
Asia
1 year ago

Witam ponownie !
Mintos ma problem z notami w PLN, ponieważ firmy pożyczkowe wycofały się z pożyczek w PLN.
Czy znacie inne platforny typu Mintos, które oferują pożyczki w pln ?

Edward
Edward
1 year ago

Witam,
Mam pytanie. Czy podatek za rok 2023 również będzie można dzięki Twojej uprzejmości rozliczyć. Jeśli tak, to kiedy pojawi się taka możliwość? A może trzeba wykorzystać mechanizm na rok 2022? Rok temu to była super sprawa.
Pozdrawiam

Edward
Edward
Reply to  Mateusz
1 year ago

Dzięki i pozdrawiam.

Łukasz
Łukasz
1 year ago

Witam, czy rozliczenie działa już za 2023r ?
Wygenerowałem z Mintos plik excela, poczytałem a pojawia mi się komunikat.

Brak zdarzeń finansowych (przychodów lub kosztów) potrzebnych do wyliczenia podatku.

A na bank mam do uregulowania podatek. Proszę o pomoc jak to rozliczyć. Z góry dziękuję.

Piotrek
Piotrek
1 year ago

WITAM ! przychód z kapitałów pieniężnych MINTOS – ŁOTWA
Czy z PIT 38 składamy PIT/ZG
Czy można odliczyć od przychodów koszty np. Opłaty za przeliczenie waluty.

Błażej
Błażej
Reply to  Piotrek
2 months ago

Podbijam pytanie. Czy trzeba również wypełnić pit z/g

Łukasz
Łukasz
1 year ago

Dzięki za ten poradnik i za mega przydatne narzędzie. Super szybko wszystko obliczone

Michał
Michał
1 year ago

Czy uzyskane dochody i pobrane podatki należy zaokrąglać przy każdym wpływie/wypływie czy dopiero sumę dla całego roku (różnice niby nie wychodzą duże, ale jednak)?

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
2 months ago

podstawa podatku i podatek zaokrągla się do pełnych złotych – to wynika z ordynacji podatkowej
kolejny rok z kalkulatorem, dziękuję 😉

Paweł
Paweł
1 year ago

Warto dodać, że trzeba to wpisać jako „o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-3 ustawy”, a przynajmniej ja miałem jeszcze do wyboru „o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4-5 ustawy”, ale 4-5 to dywidendy. Trzeba było zajrzeć do ustawy, a tego nie lubię czytać 😀

Last edited 1 year ago by Paweł
Błażej
Błażej
2 months ago

Witam,
Czy możemy prosić o aktualizację narzędzia, aby sumował również dochody z obligacji? Wczoraj wrzuciłem rozliczenie za 2024 do narzędzia i po dłuższej analizie doszedłem do wniosku że tylko podliczyło notes, a całość obligacji pominęło.

Również, czy poza pit38, trzeba również wypełnić plik z/g?

Marek
Marek
2 months ago

Trzeba dzielić pliki xlsx i wrzucać je partiami bo jeden zbiorczy plik z całego roku wywołuje błąd zdaje się „TypeError: Cannot fetch”
Poza tym spoko kalkulator, działa za 2024 (z tym że posiadam tylko noty).

Michał
Michał
1 month ago

Witam, mam pewną wątpliwość co do kalkulatora rozliczeń podatku z Mintos – a właściwie co do samej metodologii wyliczania podatku. Otóż kalkulator wylicza sumę uzyskanego dochodu po przewalutowaniu, zaokrągla ją i wylicza podatek. Czy jednak nie powinno to odbywać się w ten sposób, że każdy uzyskany dochód (np. każdy wpływ na konto odsetek) po przewalutowaniu byłby zaokrąglany do pełnych groszy w górę, wyliczany byłby należny podatek, też zaokrąglany w górę i dopiero podatek byłby sumowany? Wiem, że przy niewielkich kwotach jest to bardzo niekorzystne dla nas jako inwestorów (sam byłbym stratny kilkaset złotych), ale wydaje mi się, że w momencie wpływu na konto mamy do czynienia z uzyskaniem dochodu. Co sądzisz?

Michał
Michał
Reply to  Mateusz
1 month ago

Właśnie ja również nie znalazłem informacji na ten temat – sugeruję się tylko ogólnymi zasadami przy dochodach z kapitału. Dlatego też pytam o opinie, nie żebym od razu sugerował zmianę mechanizmu. Tylko sam policzyłem swoje inwestycje z Mintos na oba sposoby w Excelu i wyszła mi różnica ok. 250 zł podatku. Więc zapaliła mi się lampka ostrzegawcza, żeby nie mieć problemów przy jakiejś kontroli z US. Pozdrawiam.

Matt
Matt
1 month ago

Dzięki za ten kalkulator! Naprawdę wielki szacunek dla Ciebie, że zechciałeś ułatwić życie innym!

Marcin
Marcin
16 days ago

Cześć
Jak mam podać w PIT jeśli podatek do zapłaty ma wartość minusową ?

Paweł
Paweł
1 hour ago

Super blog i narzędzie. Szkoda, że jak się jest na plus to podatek trzeba płacić, a jak się okaże, że środki są nie do odzyskania, to i tak nie można sobie tej straty w rozliczeniu uwzględnić

Paweł
Paweł
Reply to  Paweł
1 hour ago

A, zobaczyłem że link do generowania raportów wpisuje daty na 2022 rok i nie ma informacji jakie operacje wybrać – a z tego co pamiętam, to trzeba wybrać wszystkie