Jak rozliczyć podatek z Mintos – PIT 2023

ℹ Aktualizacja 2024-03-08

Zaktualizowany o PITy 2023
2023-04-03: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie Noty w Mintosie zgodnie z artykułem z serwisu.

Ważne
📋 Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa! Zweryfikuj procedurę na własną rękę. Nie biorę odpowiedzialności za błędy podatkowe.

Nieubłaganie zbliża się termin rozliczeń podatkowych. Jeśli tak jak ja, w ubiegłym roku inwestowałeś na platformie Mintos i nie wiesz jak obliczyć podatek i wypełnić PIT, to ten poradnik jest dla Ciebie! Zebrałem możliwie aktualne informacje na 2023 rok.

Jaki podatek i jaki PIT?

Zgodnie z interpretacjami podatkowymi, do których udało mi się dokopać (patrz źródła), dochód z Mintosa traktujemy jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskanych poza granicami RP. o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy.

Więcej o samej ustawie można poczytać Art. 30a. – [Ryczałtowe opodatkowanie wg stawki 19%] – Podatek dochodowy od osób fizycznych.

Kwalifikuje się do nich jako:

1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;

3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;

Samo określenie formy podatku jest już nie lada wyzwanie, dodatkowy, problem pojawia się podczas wyliczania kwoty podatku.

W Mintosie inwestycje mogą być prowadzone w walutach obcych. Odsetki otrzymujemy praktycznie codziennie. Wyliczając poprawnie podatek należy, każdą wypłatę odsetek obliczyć zgodnie z kursem NBP na dany dzień. A to jest spore utrudnienie.


Instrukcja krok po kroku

1. Wylicz swój podatek

Czy w 2023 roku inwestowałeś tylko w pożyczki w złotówkach?

A. Tak – Inwestowałem jedynie w PLN:

Tutaj temat jest prosty: Ściągasz podsumowanie podatkowe w platformie Mintos (Avatar -> Informacje podatkowe). W sekcji „Interest” (druga strona) możesz znaleźć wszystkie informacje na temat odsetek oraz naliczonego przez Mintos podatku u źródła.

Podatek (19%) wyliczasz od pierwotnej kwoty odsetek („Amount„). Następnie należy odjąć zapłacony już podatek u źródła („Withholding tax„).

Z tak wyliczonym podatkiem przechodzisz do punktu 2.

B. Nie – Inwestowałem także/tylko w waluty obce:

Tutaj sprawa się komplikuje. Zgodnie z wykładnią prawa, przed opodatkowaniem, każdy przychód z odsetek musisz przeliczyć na polskie złote, korzystając z kursu NBP poprzedniego dnia roboczego. Od groma obliczeń, biorąc pod uwagę setki, jeśli nie tysiące transakcji w ciągu roku.

Dodatkowo w 2022 roku Mintos udostępnił opcję inwestowania w regulowane instrumenty finansowe – Noty. Pobierając część podatku na etapie wypłaty odsetek – tzw. Podatek u źródła.

Zgodnie z bazą wiedzy Mintosa, podatek taki można odliczyć od wyliczonej kwoty podatku w danym kraju. Jednak, tak samo jak z odsetkami, należy go przewalutować na dzień wystąpienia zdarzenia.

Na szczęście do rozliczania inwestycji powstało darmowe narzędzie https://rozliczinwestycje.pl/.

W telegraficznym skrócie: Wrzucasz wyciągi z Mintosa na https://rozliczinwestycje.pl/rozlicz-pit-mintos/ w rezultacie otrzymujesz plik z wyliczonym przychodem w PLN i podatkiem.

Szczegółową instrukcje znajdziesz na stronie https://rozliczinwestycje.pl/

2. Wypełnij PIT

W zależności od formularza, który wypełniasz, podatek powinien zostać wpisany odpowiednio:

  • PIT-36: w części N
  • PIT-36L: w części L
  • PIT-38: w części G
  • PIT-39: w części E

Pozycja: Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) (…), uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.


Voilà! Podatek obliczony, PIT uzupełniony.

Jeśli uważasz zamieszczone informacje za wartościowe, zapoznaj się też z resztą wpisów, w których dzielę się swoimi doświadczeniami z inwestowania na rynku p2p.
Poradnik rozliczenia platformy Robocash znajdziesz tutaj.Materiały:

Jak przydatny był ten post?

4.9 / 5. 27

Subscribe
Notify of
guest
28 Komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian
Adrian
1 year ago

Przepraszam, dość późno po opublikowaniu, ale chciałem zapytać, w jaki sposób powinny rozliczyć taki podatek osoby będące zatrudnione i dotychczas rozliczające się przy użyciu PIT-37?

Krystian
Krystian
Reply to  Adrian
1 year ago

Pit 38, jak w treści.

Aga
Aga
1 year ago

Dzień dobry, w 2022r. na Mintos weszło potrącanie podatku u żródła, czyli kwota, którą otrzymujemy jest już pomniejszona o podatek (częściowo niestety), czy mechanizm rozliczenia poprzez „rozliczinwestycje” bierze to pod uwagę? Wiadomo: nowy rok, nowy problem 🙂

Asia
Asia
1 year ago

o WOW ! Za 2021 i 2020 rok wszystkie wpływy w Euro przeliczałam we własnym arkuszu. Wrzuciłam dane i sprawdziłam czy się zgadza z Twoim kalkulatorem. Jestem pod wrażeniem ! Wyszłam na takie sama kwoty podatku. Dziękuję bardzo i mocno ściskam ! Za 2022 r. korzystam z Twojego kalkulatora <3
Tylko mam jedno, zasadnicze pytanie, w 2022 r. Mintos wprowadził pobieranie podatku, jak to się ma do tego wyliczenia z Twojego kalkulatora? Czy w części G PIT38 uwzględniam informację o zapłaconym za granicą podatku?

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
1 year ago

Patrząc na art. 30a ust.9 updof odliczmy kwotę równą zapłaconemu podatkowi za granicą, w przeliczeniu na pln. Jeżeli podatek potrącony u źródła był w walucie obcej to analogicznie przeliczamy wg kursów jak w przypadku przychodów z odsetek. Wpisujemy w rubrykę 46 w części G . Tak myślę ..

Greg
Greg
Reply to  Asia
1 year ago

Podobna informacja jest na stronie Mintos:
https://help.mintos.com/hc/pl/articles/6329797791633

Kiedy deklarujesz swój dochód w kraju rezydencji podatkowej, możesz zazwyczaj zmniejszyć całkowity podatek do zapłaty o potrąconą kwotę… Nie powinno dojść do sytuacji, w której zostaniesz podwójnie opodatkowany.

Podatek potrącony u źródła jest podawany w raportach podatkowych generowanych przez Mintos

Asia
Asia
Reply to  Mateusz
1 year ago

Dziękuje <3
Właśnie zabierałam się za przeliczenie podatku u źródła a tu taka miła niespodzianka 🙂
Wesołych Świąt!

Łukasz
Łukasz
Reply to  Asia
1 year ago

Czy możesz proszę udostępnić gdzieś szablon tego arkusza? Używam kilku platform a sam od zera nie umiem takiego stworzyć..

Łukasz
Łukasz
1 year ago

Super, bardzo się cieszę, że to narzędzie powstało!

Jarek
Jarek
1 year ago

Gratuluję bloga i narzędzia!

Znalazłem jeden problem – w dochodach nie są uwzględniane pozycje oznaczone jako „Otrzymane opłaty za opóźnienia”. Pewnie dlatego, że nie użyte jest kluczowe słowo „Odsetki”.

Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Sebastian
Sebastian
11 months ago

Hej! Bardzo dziękuję za Twojego bloga i wszystkie narzędzia, są bardzo pomocne.

Mam kilka wątpliwości dotyczących rozliczania:

  1. Zauważyłem pewną niespójność pomiędzy wyliczeniem z Twojego kalkulatora a pkt 1A we wpisie. Udało mi się ustalić, że różnica tkwi w zawarciu wierszy mających rodzaj płatności „Odsetki otrzymane od oczekujących płatności” przez kalkulator, które w dokumencie dostarczanym przez Mintos są zawarte w sekcji „Income” (a nie „Interest”). Moim zdaniem wygląda to poprawnie, ale zostawiam to, gdyby ktoś miał podobne wątpliwości.
  2. Czy w przypadku otrzymania przychodu od odsetek z wielu źródeł, które zapłaciły różne stawki podatku, możemy odliczyć całość podatku czy powinniśmy zastosować metodę proporcjonalnego odliczenia?
Marek
Marek
11 months ago

Witam, świetnie, że powstało takie narzędzie. dla waluty wylicza ono podatek uwzględniając ten potrącony u źródła (czyli pomniejszony), ale czy do PIT-38 nie należy wpisać pełnego podatku w poz. 45 i potrącenia w poz. 46 ?

Asia
Asia
7 months ago

Witam ponownie !
Mintos ma problem z notami w PLN, ponieważ firmy pożyczkowe wycofały się z pożyczek w PLN.
Czy znacie inne platforny typu Mintos, które oferują pożyczki w pln ?

Edward
Edward
2 months ago

Witam,
Mam pytanie. Czy podatek za rok 2023 również będzie można dzięki Twojej uprzejmości rozliczyć. Jeśli tak, to kiedy pojawi się taka możliwość? A może trzeba wykorzystać mechanizm na rok 2022? Rok temu to była super sprawa.
Pozdrawiam

Edward
Edward
Reply to  Mateusz
2 months ago

Dzięki i pozdrawiam.

Łukasz
Łukasz
1 month ago

Witam, czy rozliczenie działa już za 2023r ?
Wygenerowałem z Mintos plik excela, poczytałem a pojawia mi się komunikat.

Brak zdarzeń finansowych (przychodów lub kosztów) potrzebnych do wyliczenia podatku.

A na bank mam do uregulowania podatek. Proszę o pomoc jak to rozliczyć. Z góry dziękuję.

Piotrek
Piotrek
1 month ago

WITAM ! przychód z kapitałów pieniężnych MINTOS – ŁOTWA
Czy z PIT 38 składamy PIT/ZG
Czy można odliczyć od przychodów koszty np. Opłaty za przeliczenie waluty.

Łukasz
Łukasz
1 month ago

Dzięki za ten poradnik i za mega przydatne narzędzie. Super szybko wszystko obliczone

Michał
Michał
28 days ago

Czy uzyskane dochody i pobrane podatki należy zaokrąglać przy każdym wpływie/wypływie czy dopiero sumę dla całego roku (różnice niby nie wychodzą duże, ale jednak)?