Podsumowanie portfela za 2024 rok
Witam w nowej formule corocznego podsumowywania portfela inwestycyjnego (i nie tylko). Żyjąc z dnia na dzień nie widać jak wiele zmieniło się w portfelu z perspektywy całego roku. Chciałbym tą formą nawiązać do prowadzonego comiesięcznego dzienniczka, tym razem z rocznym odstępie. Nie obędzie się także bez wycieczek do osobistego życia, czy nawet części portfela, która nigdy nie została przedstawiona na blogu.
Przyjrzyjmy się inwestycjom 2024 roku, które były dobrym wyborem, a które okazały się klapą oraz moim oczekiwaniom na nowy rok 2025
Zapraszam do lektury.
Kwartał I
Kwartał ten obfitował w nowości w portfolio. Dołączyły do niego platformy Esketit* oraz Peerberry*. Jedna relatywnie nowa platforma, druga o ustabilizowanej pozycji na rynku.
Kwartał II
Z życia prywatnego odbyłem pierwszą podróż do Ameryki, a dokładnie Kostaryki. Dołączyliśmy do znajomych, którzy już od jakiegoś czasu grzali nam miejsce w San Jose😀
A teraz coś o odnodze portfela, o której rzadko bądź wcale nie wspominam na blogu. W kwietniu udało się zakupić mieszkanie inwestycyjne pod wynajem.
Nie jest to pierwszy lokal inwestycyjny. Poprzedni został zakupiony w 2021 i już pracuje na swoje utrzymanie. Poszukiwania nowego mieszkania pod inwestycje trwały ponad rok. Poszukiwany profil lokalu był zgoła odmienny od poprzedniego. Zależało mi na wynajmie długoterminowym, w dużym mieście, metraż i układ z możliwością podziału na mniejsze lokale.
Udało się takie znaleźć, sprzedawane przez kobietę przeprowadzającą się do Włoch. Mimo pośrednika uczestniczącego w zakupie, po ponad pół roku, mogę stwierdzić, że to była naprawdę dobra cena.
Dajcie znać, czy interesuje was także ta część portfela inwestycyjnego, tj. nieruchomości.
Kwartał III
Pierwsza w życiu podróż do USA, powodem była konferencja biznesowa w Miami. Nie byłbym sobą gdybym nie wycisnął z tego wyjazdu, ile jestem w stanie, wydłużając go o dodatkowe 2 tygodnie. Przez cały ten okres podróżując i pracując zdalnie. Wizyta w Kenedy Space Center na pewno zapadnie w pamięci na długo.
Zakupioną w II kwartale nieruchomość udało się finalnie przejąć na własność. Rozpoczął się żmudny proces remontowy. Przewiduje się potrwa do pierwszego kwartału 2025r.
Portfolio p2p poszerzyłem o platformę Income*. Dołączyła ona do ryzykownej części portfela (ale także też najbardziej zyskownej).
W tym kwartale podjąłem ważną decyzje o przesunięciu dużej części środków do portfela p2p. Spowodowało to do końca roku podwojenie wielkości inwestycji.
Kwartał IV
Na kolejny wyjazd urlopowy wybrałem drugi raz Amerykę. Chciałem oderwać się trochę od Azji, a po Kostaryce, region Ameryki Łacińskiej okazał się bardzo atrakcyjny kulturowo, a jednocześnie łatwy do eksploracji (m.in. przez jeden język). Padło na podróż do Kolumbii. Mimo nie udało się zaliczyć całego planu (Kolumbia jest duuuża), samą wyprawę zaliczam do bardzo udanych. Kolumbia okazała się znacznie bezpieczniejsza, a ludzie otwarci mimo zwiedzania mocno turystycznych miejsc (na inne nawet nie było czasu).
Na koniec roku dodałem jeszcze jedną platformę p2p do portfolio, Debitum*. Zasiliła część portfela regulowaną oraz zabezpieczoną aktywami.
Listopad zamknął się rekordowym zwrotem, w ciągu miesiąca z części p2p uzyskałem ponad 3100 zł przychodu.
Wyniki w 2024
Platforma* | Zwrot (ostatnie 12mc) |
---|---|
Bitfinex Lending | 4,20% |
Mintos (EUR) | 10,46% |
Mintos (RUB) | 0,00% |
Robocash | 9,72% |
Esketit | 10,56% |
PeerBerry | 6,37% |
Income | 12,97% |
Debitum | 13,08% |
Rozczarowania? Zaskoczenia?
Oczekiwania w 2024 roku w stosunku do Bitfinexa był duże. Rok temu platforma potrafiła wykręcić miesiące na poziomie 17% rocznego zwrotu, w 2024 nie potrafiła wyjść ponad 5%. Z tego też powodu cieszę się, że podjąłem decyzje o redukcji tej części portfela o ponad 60%.
Podobnie w części rublowej Mintosa, zgodnie z informacjami na platformie, spodziewałem się zamknięcia tej części portfela. Gotowy byłem nawet ponieść z tego tytułu częściową stratę. Ogłaszana przez Mintos transakcja na sprzedaż pożyczek, niestety nie doszła do skutku. Ostatecznie została zerwana przez platformę. W październiku Mintos ogłosił, że negocjuje warunki sprzedaży długów z nową firmą. Wciąż czekam na więcej informacji.
Na zupełnie drugiej stronie bieguna jest część euro Mintosa*. Pisząc ten wpis pod koniec grudnia, wiem że wyniki na grudzień będą rekordowe. Szykuje się zwrot ponad 23% rdr. A to wszystko za sprawą kampanii cashback o której pisałem w listopadzie. Zresztą kampania cały czas jest dostępna, osobiscie ogrniaczyłem inwestycje w kampanii do poziomu 8k euro.
PeerBerry* zaskoczył mnie brakiem dostępnych pożyczek. Już wcześniej słyszałem o tej platformie wiele dobrego, jednak brak dostępnych pożyczek ostudził mój entuzjazm. Na szczęście ostatecznie udało znaleźć się sposób, aby gotówka nie leżała odłogiem.
Mieszane uczucia wzbudza Income*. Platforma wykręca rekordowe wyniki mimo dużych opóźnień w spłatach. Jednak procedura wykupu, występująca kilka razy w ciągu ostatniego miesiąca, nie napawa mnie optymizmem. Świadczy to o słabej weryfikacji pożyczkobiorców i ich zdolności kredytowej, za którą ostatecznie ktoś musi ponieść koszty.
Debitum* bardzo dobry start, plus brak jakicholwiek opóźnień. Trudno jednak przewidywać stabilność platformy bazując na ostatnich 3 miesiącach.
Warto odnotować, że zwroty z reszty platform są zaniżone przez spore depozyty, które wystąpiły w ostatnich dwóch kwartałach.
Plany na 2025
Cofając się do końcówki 2023 roku, niemożliwym było przewidzieć, że tyle nowych platform pojawi się w moim portfolio. Wspominam o tym dlatego, że czuję się naiwnie planować akcje na rok do przodu, jeśli doświadczenie pokazuje, że to się nie sprawdziło wcześniej.
Jednak jeśli miałbym, na aktualny moment, ustalić akcje na 2025:
- Lista platform w portfolio będzie się stabilizować, nie czuję już potrzeby dywersyfikacji portfela. Możliwe, że pojawi się pomysł zamiany niektórych platform na inne, ale nie dodawania nowych.
- Planuję powiększenie części portfela regulowanego oraz zabezpieczonego aktywami. Planuję to zrealizować w oparciu do platformę Debitum oraz dodatkową strategię niestandardową w Mintosie.
- Rozważam w 2025 roku przeprowadzić test wypłat dużych kwot z każdej platformy p2p. Celem jest weryfikacja czasu wypłat w momentach kryzysowych, czyli wtedy, kiedy potrzebujemy gotówki na już na koncie.
Pójdzmy za ciosem i spróbujmy wywrócić w jaki kierunek będzie zmierzał rynek p2p:
- Pogłębienie się problemów z podażą pożyczek – Pieniądz jest wyjątkowo tani. Jeśli nie dojdzie do większego załamania gospodarki, będzie go przybywać. A to oznacza jeszcze większe przestoje gotówki na platformach.
- Obniżenie wysokich zwrotów na platformach, w szczególności na tych, gdzie jest ono wyjątkowo wysokie (np. niektórzy pożyczkodawcy Mintos).
A jakie są wasze wyniki na 2024 rok? I przewidywania do co 2025 roku? Piszcie w komentarzach 👇
(*) Gram w otwarte karty. Linki oznaczone gwiazdką są linkami afiliacyjnymi. Jeśli z nich skorzystasz, otrzymam prowizję. Nic cię to nie kosztuje, a często i Ty dostaniesz bonus – Więcej informacji znajdziesz na stronach pod konkretnymi linkami.