Jak rozliczyć podatek z Robocash? – PIT 2024
Ostatnia aktualizacja: 2025-03-30
2025-03-30: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie PIT 2024. Uzupełniono analizę oraz interpretacje.
2024-03-08: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie PIT 2023.
2023-04-03: Artykuł zaktualizowany o rozliczenie PIT 2022.
2022-03-21: Utworzenie poradnika na PIT 2021.
Ważne
📋 Poniższe informacje mają charakter informacyjny i nie stanowią wiążącej wykładni prawa! Zweryfikuj procedurę na własną rękę. Nie biorę odpowiedzialności za błędy podatkowe.
Zbliża się termin rozliczeń podatkowych? Jeśli tak jak ja, w ubiegłym roku inwestowałeś na platformie Robocash i nie wiesz jak obliczyć podatek i wypełnić PIT, to ten poradnik jest dla Ciebie! Zebrałem możliwie aktualne informacje na 2025 rok.
Jaki podatek? Co na to Urząd Skarbowy?
Pod tym względem nie będzie zaskoczeń, przepisy są rozbieżne. Tak samo różne są decyzje wydawane przez MF w indywidualnych interpretacjach podatkowych na przestrzeni wielu lat. Kilka punktów pokazujących skalę rozbieżności interpretacji ministerstwa:
- Jedne kwalifikują przychody z odsetek jako dochód podlegający zasadom ogólnym (12/32%), inne podatkom od zysków kapitałowych (19%).
- Jedne pozwalają odliczyć opłaty dodatkowe jako część kosztów uzyskania przychodu, inne nie.
- Jedne pozwalają traktować przychody „pozaodsetkowe” (prowizje, bonusy itd.) tak samo jak odsetki, inne wręcz przeciwnie.
Analiza łańcucha zdarzeń dla kluczowych spraw, które determinują wybór odpowiedniego podatku, wygląda jak dobry thriller:
- Rok 2009 wrzesień. Pojawia się prośba o interpretację indywidualną (IBPBI/415-533/09/AB) z pytaniem o kwalifikacje odsetek z pożyczek udzielonych na platformach społecznościowych.
Ministerstwo Finansów odpowiada, że systematyczność i ciągłość udzielanych pożyczek na platformie świadczy o prowadzeniu usług pożyczkowych i powinno być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Innymi słowy, nie można zastosować 19% zryczałtowanego podatku dochodowego tylko zasady ogólne. - Rok 2009 październik. Pojawia się pozew (III SA/Wa 1013/09) w WSA (Wojewódzki Sąd Administracyjny) z zaskarżeniem ww. interpretacji.
Sąd przychyla się argumentom Skarżącego i uchyla wynik interpretacji. Umożliwiając kwalifikacje przychodów realizowanych w sposób ciągły i systematyczny jako przychody niewynikające z prowadzonej działalności gospodarczej. Tym samym umożliwia zastosowanie do nich 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. - Rok 2011 maj. Pojawia się odwołanie (II FSK 142/10) ww. wyroku do NSA (Naczelny Sąd Administracyjny).
Wyrok zostaje podtrzymany, argumentacja oddalona. - Rok 2011 wrzesień. Pojawia się prośba o interpretację indywidualną (IPPB1/415-1310/08/11-7/S/EC) z pytaniem o ponowną kwalifikacje przychodów z zakwestionowanej wcześniejszej interpretacji. Wynikiem jest decyzja zgodna z wyrokiem sądu.
Od momentu wyroku NSA z 2011 pojawia się co najmniej kilka interpretacji, których wynikiem jest rekomendacja stosowania 19% zryczałtowanego podatku dochodowego (IPPB1/415-1310/08/11-7/S/EC, IPPB1/415-768/14-3/KS). Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w nakładającym się okresie pojawia się sporo innych interpretacji podatkowych, których rekomendacją jest stosowanie opodatkowania na zasadach ogólnych.
Moje podejście
Jaki podatek wybieram?
Jak widać poruszamy się w istnym chaosie, z tego też względu trudno o jednoznaczną interpretację. Gdybym był doradcą podatkowym pewnie zarekomendowałbym dobrze płatną konsultacje i wystąpienie o indywidualną interpretacje do MF, ale nie jestem 😉 W tym poradniku opisuje jedynie swoje podejście do rozliczania podatków z platformy pożyczkowej.
Zgodnie z analizą powyżej, wynikami sądu i interpretacjami podatkowymi, do których udało mi się dotrzeć. Mając dodatkowo na względzie to, że nie prowadzę działalności gospodarczej polegającej na udzielaniu pożyczek. Przychód z platformy pożyczkowej traktuje jako przychód z kapitałów pieniężnych uzyskanych poza granicami RP. o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy.
Przychód z nich kwalifikuje jako:
1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;
3) z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 5;
Wniosek: Wybieram podatek zryczałtowany 19%.
Cytat z interpretacji IPPB1/415-768/14-3/KS
W konsekwencji wszelkie przysporzenia uzyskane przez Wnioskodawcę z tego tytułu (zarówno w postaci odsetek od lokat bankowych, odsetek od pożyczek, jak i opłat lub prowizji) będą stanowić dla niego (dochody) przychody z kapitałów pieniężnych, które podlegać będą opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Cytat z interpretacji III SA/Wa 1013/09
Z przedstawionego przez Skarżącego we wniosku o udzielenie interpretacji stanu faktycznego wynika, że otrzymuje on przychód z tytułu odsetek od udzielonych pożyczek. Zgodnie z art. 10 ust. 7 u.p.d.o.f. źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, przy czym zgodnie z art. 17 ustęp 1 pkt 1 u.p.d.o.f. za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.
Oznacza to, że przychody uzyskiwane przez Skarżącego zakwalifikować należy do innego źródła przychodów niż pozarolnicza działalność gospodarcza. W konsekwencji, nawet w razie uznania że Skarżący udziela pożyczek korzystając z serwisu … w sposób zorganizowany i ciągły nie można zakwalifikować powyższych przychodów do przychodów z działalności gospodarczej
Jak rozliczam przychód w innej walucie?
Kwalifikacja formy podatku to jedna rzecz. dodatkowy problem pojawia się podczas wyliczania kwoty podatku. Inwestycje mogą być prowadzone w walutach obcych. Odsetki otrzymujemy praktycznie codziennie. Wyliczając poprawnie podatek należy, każdą wypłatę odsetek obliczyć zgodnie z kursem NBP na dany dzień.
Brzmi skomplikowanie? Na szczęście jest narzędzie, które może w tym pomóc.
Wniosek: Rozliczam przeliczając na złotówki każde zdarzenie finansowe (odsetki, podatek u źródła itd.)
Jak rozliczam dodatkowe przychody (bonusy)?
Zgodnie ze znalezioną intepretacją dodatkowe przychody traktuję w sposób funkcjonalny – czyli dodatkowy przychód i odliczam od nich podatek.
Wniosek: Dodatkowe przychody traktuje tak samo jak odsetki.
Cytat z interpretacji IPPB1/415-768/14-3/KS
Stosując wykładnię funkcjonalną znaczenia pojęcia „odsetki” użytego w tych przepisach, stwierdzić należy, że wszelkie świadczenia otrzymane przez pożyczkodawcę z tytułu udzielenia pożyczki są zaliczane do kapitałów pieniężnych
Czy odliczam straty z nieściągalnych pożyczek?
Z interpretacji. które udało mi się znaleźć wynika, że nie ma możliwości odliczenia lub zakwalifikowania jako koszty uzyskania przychodu nieściągalnych pożyczek. Wynika to także z formy podatku: zryczałtowanej, czyli bez możliwości odliczenia kosztów uzyskania przychodu.
Wniosek: Nie odliczam nieściągalnych pożyczek.
Cytat z interpretacji IBPBI/1/415-710/14/ŚS
Jak już wskazano, zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 27 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów udzielonych pożyczek, w tym straconych pożyczek. Oznacza to, że w przypadku podmiotu (osoby fizycznej) prowadzącego pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek z kapitału własnego, kwota udzielonej pożyczki nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.
Cytat z interpretacji IBPBI/1/415-710/14/ŚS
Stosownie natomiast do treści art. 23 ust. 1 pkt 27 tej ustawy, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów udzielonych pożyczek, w tym straconych pożyczek.
Instrukcja krok po kroku
1. Wylicz swój podatek
W Robocash inwestycje są prowadzone w euro. Odsetki otrzymujemy codziennie. Zgodnie z wykładnią prawa, przed opodatkowaniem, każdy przychód z odsetek musisz przeliczyć na polskie złote, korzystając z kursu NBP poprzedniego dnia roboczego. Dużo obliczeń, biorąc pod uwagę setki, jeśli nie tysiące transakcji w ciągu roku.
Na szczęście w do rozliczania inwestycji powstało darmowe narzędzie https://rozliczinwestycje.pl/.

W skrócie: Wrzucasz wyciąg z Robocash na https://rozliczinwestycje.pl/rozlicz-pit-robocash/ w rezultacie ściągasz plik z wyliczonym przychodem w PLN i podatkiem.
Szczegółową instrukcję znajdziesz na stronie https://rozliczinwestycje.pl/
2. Wypełnij PIT
W zależności od formularza, który wypełniasz, podatek powinien zostać wpisany odpowiednio:
- PIT-36: w części N
- PIT-36L: w części K
- PIT-38: w części E
- PIT-39: w części E
A następnie kolejno:
- Do pozycji: Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów) (…), uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.
👉 Wprowadź zsumowaną wartość Podatku do zapłaty
Voilà! Podatek obliczony, PIT uzupełniony.
Jeśli uważasz zamieszczone informacje za wartościowe, zapoznaj się też z resztą wpisów, w których dzielę się swoimi doświadczeniami z inwestowania na rynku p2p.
Rozliczenia dla pozostałych platform:
- Jak rozliczyć podatek z Mintos
- Jak rozliczyć podatek z Esketit
- Jak rozliczyć podatek z PeerBerry
- Jak rozliczyć podatek z Income
- Jak rozliczyć podatek z Debitum